Panele fotowoltaiczne

Zajmujemy się montażem paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych i polikrystalicznych. Falowniki jakich używamy posiadają 5 letnią gwarancję producenta. Marki falownikow to miedzy innymi: Geosolar, SMA, Fronius.

Panele monkrystaliczne to najstarsza i najbardziej rozpowszechniona technologia paneli słonecznych. Jak sugeruje nazwa, panel monokrystaliczny składa się z pojedynczej struktury krystalicznej. Ich charakterystyczną cechą jest też jednolity kolor oraz zaokrąglone krawędzie ogniw. Ogniwa monokrystaliczne wykonane są ze sztabek krzemowych o cylindrycznym kształcie. Taki krzemowy cylinder cięty jest następnie na cztery plastry, które z kolei wykorzystywane są do budowy ogniwa. Proces ten zwany jest Metodą Czochralskiego i jest to najpopularniejsza obecnie metoda otrzymywania monokryształów. Ta metoda produkcji paneli słonecznych ma szereg zalet, stąd jej popularność.

Jak zbudowane są panele polikrystaliczne?

Panele polikrystaliczne to produkt stosunkowo nowy. Ich produkcja zaczyna się podobnie jak w przypadku paneli monokrystalicznych – tu kryształy krzemowe również lądują w kadzi z płynnym krzemem. Jednak zamiast wyjmowania kryształów z kadzi, jak ma to miejsce w przypadku produkcji płytek monokrystalicznych, tutaj kadzi pozwala się ostudzić. To właśnie ten etap sprawia, że płytki polikrystaliczne mają charakterystyczną, nieregularną powierzchnię i ziarnistą budowę ogniw. Przez lata uważano, że ten sposób produkcji obniża wydajność paneli i to w pewnym sensie prawda. Jednak, koszty wyprodukowania płytek polikrystalicznych są o wiele niższe i mniejsza jest też ilość odpadów produkcyjnych krzemu. W roku 2015, firma Trina Solar ustanowiła rekord wydajności ogniw polikrystalicznych – wyprodukowane przez nią ogniwa osiągnęły wydajność 21.25%. Oznaczało to, że spółka jest w stanie produkować panele o wydajności 18-20% – jest to wynik, który wcześniej był nie do pomyślenia. Oznacza to, że wraz z doskonaleniem technologii, panele polikrystaliczne powoli zbliżają się wydajnością do swoich rówieśników monokrystalicznych.

Zalety:

Niższe koszty produkcji – Nie tylko sam proces produkcji paneli polikrystalicznych jest tańszy, niż w przypadku monokryształów, ale również ilość odpadów krzemu jest znacznie niższa. Skoro tańsza jest produkcja, tańsza jest również instalacja.

Wady:

Niższa wydajność – Najczęściej panele polikrystaliczne działają z wydajnością ok. 14-16%. Obecnie, osiągając parametry rzędu 18-20% panele polikrystaliczne wciąż pozostają mniej wydajne, niż modele monokrystaliczne. 

Większa powierzchnia – Panele polikrystaliczne zwykle wymagają więcej powierzchni, aby zaspokoić zapotrzebowanie domu na energię. Nie oznacza to jednak, że panele monokrystaliczne będą działać lepiej niż polikrystaliczne. 

Gorsza estetyka – Ze względu na jednolitą powierzchnię paneli monokrystalicznych, panele polikrystaliczne nie są konkurencyjne pod względem estetycznym. Jednak ma to znaczenie wyłącznie w sytuacji, gdy rzeczywiście zależy nam na wysokiej estetyce naszego systemu. 

Słabsza odporność na wysokie temperatury – Technicznie rzecz biorąc, oznacza to, że okres użytkowania panelu ulega skróceniu. Jednak, znowu, nie jest to problemem jeśli nie mieszkamy w tak gorących rejonach jak Arizona czy Nowy Meksyk.